Değişimin en kısa yolu; Muntes!
En iyi kalite ve en uygun fiyat için Muntes'i tercih edin
TEKLİF FORMU

MERKEZİ İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİNDE DÜZENLİ BAKIM

Isıtmayla ve / veya soğutmayla ilgili görevleri bulunan sistemlerde belirli aralıklarla bakım yapılması, verimliliğin artması açısından son derece önemlidir. Günümüzde yüzlerce, binlerce insanın yaşamlarını sürdürdükleri ortamlarda bu tarz sistemlere yoğun bir şekilde ihtiyaç duyuluyor. Bakımların aksatılmaksızın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yaşam alanlarında gerekli olan temiz havanın tam olarak, aralıksız bir şekilde sağlanabilmesi önemli hale geliyor. Filtrelerin tıkanması veya gerekli olan bakımın doğru bir şekilde yapılmaması, gerekli olanın dışında ve daha da üzerinde enerji tüketimine neden olacaktır.

Hangi Alanlarda İklimlendirme Sistemi Bulunur?

İç mekanlarda konfor koşullarının iyileştirilebilmesi ve herkes için temiz havanın sağlanabilmesi, aynı zamanda sıcaklığın kontrol edilebilmesi son derece karışık bir sistemle gerçekleştirilebiliyor. Günümüzde özellikle alışveriş merkezlerinde, otellerde, plazalarda insanlara kesintisiz temiz hava sağlanması gerekiyor.

  • Maliyet Neden Artar?

Isı belirleme süreçte aynı zamanda ortam sıcaklığının ayarlanabilmesi, belirli bir seviyenin altına inmemesi ve üzerine çıkmaması sağlanabiliyor. Isısıyla ilgili sürekli olarak yaşanan değişimler, nedeniyle normalden daha fazla çalışması gereken sistemlerde bakımlar aksatılmamalıdır. Ortamdaki nem oranından sıcaklığa kadar tüm durumlar bu sistemler tarafından kontrol edildiği için, filtrelerin tıkanması ve çok daha fazla enerji sarf etmesi, maliyetin artmasına neden olabiliyor.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

ilk olarak çalıştırma işleminin ardından ortamdaki her nokta eşit sıcaklığa gelene dek sistemler çalışmaya devam edecektir. Sonrasında ise güç seviyesi minimuma inerek, enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaya başlayacaktır. Enerji tasarrufunun sağlanabilmesi için, sürekli olarak kapasitenin üzerinde çalışan sistemler oluşmasının önüne geçmek gerekiyor. Yaşam alanlarında ihtiyaç duyulan temiz havanın, iklimlendirme koşullarıyla birlikte iyileştirilmesi gerekiyor. Tasarrufla ilgili girişimlerde bulunulabilmesi için, her cihaz özel olarak kontrol edilmeli, gazların ve havanın geliş gidiş hatlarının tıkanmasının önüne geçilmelidir.

Enerji tasarrufu, iklimlendirme sistemlerindeki filtrelerin ve hattın temizlenmesine dayanıyor. Aynı zamanda bir ortam için doğru cihazlar seçildikten sonra, herhangi bir bakım aksatma durumuyla karşılaşılmadığı taktirde, kapasite üzerinde ve gereksiz çalışma sorunları ortaya çıkmayacaktır. Sistem, bulunulan bölgeye göre daha zor veya sık bir şekilde tıkanabilir ve temizlendiği taktirde aynı verim elde edilecektir.